Kronika CHS

Leden 2022, .... loňský rok utekl jako voda a je tu již pomalu konec lovecké sezóny. Stejně jako v minulosti, byla i tato zrovna tak náročná jako ty předešlé. S Dellou jsme začali honem v bažantnici již 28.10.2021 a pak následovalo dalších 12 honů na bažanty jak v sousední  bažantnici, tak i v našem spolku. Dá se říci, že se ulovilo něco kolem 2.600 ks bažantí zvěře a na každém honu bylo v průměru 6 ohařů. V jednom okamžiku jsme s Dellou v rozsahu 5 dnů absolvovali 3 hony. To si opravdu mákla až na dno. Nyní jí dám již volno a budu netrpělivě očekávat kdy začne hárat. Chci jí ještě jednou nakrýt. Krycí list mám již vystaven a chtěl bych opět zkusit Cara Javořice. Tento pes je stejně jako Della využíván v bažantnici. 

No a co ta mladší Ela. Koncem ledna jí bude 8 měsíců. Dorostla již v pěknou slečnu a chci jí odvodit na vodítku ještě alespoň na jednom honě. Ať si zvyká na atmosféru, kodrcání startujících kohoutů, křik honců a množství výstřelů. Celý podzim jsem jí brával mezi bažanty a učil klid mezi pernatou. Pomalu mi začíná již vystavovat.  Závěrem mohu říci, že není lepšího pocitu, když vám vaši psi pracují a dělají jen radost.

Jistě napíšeme jak nakryjeme Dellu a jak se formuje Ela.

  

Září 2021 je tady, Della jak jsem předpokládal začala hárat ale krýt nyní na podzim nebudu, pokusíme se krýt až v příštím roce na jaře. Pokud bude vše v pořádku, mělo by to být v březnu a chtěl bych to opět zkusit u Cara Javořice. Jinak se stanice rozrostla o další mladou fenku Elu z Opočenské obory (více na "Naše feny"). Zatím nelze nic na této mladé fence hodnotit, je jí 3,5 měsíce, tak později snad již něco napíšeme. Jinak také dne 29.5.2021 proběhl v Olomouci na střelnici OMS jarní svod psů. Tohoto se zúčastnili také Atari a Albi po Delle (viz "Fotogalerie") a dne 10.7.2021 proběhla oblastní výstava v Náměšti na Hané, kde fenka Andy z Malé Červenky obdržela ocenění Res.CAC, což potěší.                                      Je před námi lovecká sezona, doba lovu spárkaté a drobné, společné hony, dohledávky a dosledy. Všem čtenářům těchto stránek přeji mnoho loveckých zážitků a radost z práce našich psů.

Duben 2021, tak příroda si s námi pohrála. Jak již jsem minule psal, začátkem dubna jsem byl s fenou na sonografu. Bohužel, veterinářka březost nepotvrdila. Je to škoda ale nic s tím nenadělám. Zvažuji náhradní krytí ale na druhou stranu fena bude pravděpodobně hárat v září a to je začátek lovecké sezony, hony na kachny a od listopadu pak maraton bažantích honů. Do září je času dost a pak uvidíme.

Březen 2021, vstup do tohoto roku se nesl ve znamení pandemických opatření. Tudíž ubylo i poplatkových honů v bažantnici. S Dellou jsme absolvovali již jen dva bažantí hony.        Oproti mému předpokladu začala Della hárat o něco později a jak jsem psal minule tak dne 4.3.2021 došlo k nakrytí hnědákem psem Car Javořice. Vše proběhlo naprosto hladce a nyní již budeme čekat na nové potomstvo. Bylo to již desáté Carovo krytí a podle vyjádření majitele a chovatele psa pana Jana Šmikmátora to byli vždy hnědáci, tak se necháme překvapit. Pes je typický silný dominantní samec, klidné povahy, dle majitele ostrý na škodnou a hlasitý u zvěře. Fena je velice pracovitá, neúnavná na celodenních náročných honech, vynikající vodařka. Máme se tedy na co těšit. Příští týden budeme preventivně očkovat proti herpes viru, začátkem dubna uděláme sonograf no a v květnu napíšeme, jak to všechno dopadlo. 

Prosinec 2020, v únoru jsem měl u Delly 5 štěňat, z toho 4 fenky a 1 pes. Po velikonocích již byla všechna štěňata rozebrána. Nyní již očekávám výsledky hodnocení ze svodů a od jejich nových majitelů. Na podzim již je Della v plném pracovním vytížení, ve středu a o sobotách to jsou lovy kachen, od listopadu pak bažantí hony v našem spolku a v sousední bažantnici. Prakticky každý týden jsme na jednom celodenním honu. Každý tento hon a obzvláště v bažantnici vyžaduje stoprocentní práci ohaře v klidu před pernatou, přinášení desítek kusů v každé leči, kvalitní postupování a pevné vystavení zvěře. Po lovu pak kvalitní dohledávku. Koncem roku očekávám, že začne hárat a po novém roku plánuji její druhé krytí. Ženicha jsem jí už vybral