Kronika CHS

ZÁŘÍ 2022. Je polovina září, štěňata dospěla do 2 měsíců a koncem srpna se odebrala k nových majitelů. Nyní již budu čekat na další informace o jejich dalším vývoji. 

Koncem srpna jsem si plánoval PZ s Elou. No a jak to u fen většinou bývá, týden před termínem zkoušek začala hárat. Tedy jsem jí nechal týden odpočívat a nyní pokračujeme v přípravě na PZ. 

ČERVEN 2022. Dne 1.6. večer jsem na Delle začal pozorovat první známky blížícího se vrhu štěňat. První štěně - fenka přišlo na svět po půlnoci 2.6.2022, pak přišla další štěňátka a v 8 ráno jich bylo 6 (3♂ a 3♀). Bohužel do následujícího dne dvě fenky uhynuly. Nyní již mám 3 pejsky a jednu fenku. Jmenují se Brit, Bak, Barbar a Bela. Dnes po týdnu jsou již pěkně baculatí a mají se k světu. Krátké video můžete vidět v sekci "Naše vrhy". Další fotky budou jak štěňata trochu odrostou a začnou vidět.

No a co naše mladá Ela. S tou jsem úspěšně 14.5.2022 složit ZV v první ceně. Nyní již každý den usilovně cvičíme na PZ, které jsou koncem srpna. 

BEREME REZERVACE NA ŠTĚŇÁTKA. TERMÍN VRHU JE ZAČÁTKEM ČERVNA 2022. 

OTEC: CAR JAVOŘICE, MRK DOKONČIL V I.CENĚ, OCENĚNÍ NA VÝSTAVĚ VÝBORNÝ CAC. TENTO PES JE PRACOVNĚ VYUŽÍVÁN V ŽIDLOCHOVICKÉ BAŽANTNICI A TO ZEJMÉNA PŘI SPOLEČNÝCH HONECH NA BAŽANTÍ ZVĚŘ, MIMO JINÉ JE OSTRÝ NA ŠKODNOU. PES JE HNĚDÁK, KLIDNÉ VYROVNANÉ POVAHY.

MATKA: DELLA OD TEKLY, PO DRACU JASÉNKY. TATO FENA MÁ ZV, PZ, LZ, VP VŠE V I.CENĚ, OCENĚNÍ NA KLUBOVÉ VÝSTAVĚ - VÝBORNÁ. FENA JE AKTIVNĚ VYUŽÍVÁNA V MYSLIVECKÉM SPOLKU LITOVEL-DOUBRAVA A SOUČASNĚ V BAŽANTNICI COLCHI s.r.o. NA BAŽANTÍCH HONECH. MATKA JE HNĚDÁ BĚLOUŠKA, VÝBORNÁ VODAŘKA A HLAVNĚ VYTRVALÁ V POLI, 100% VYSTAVOVÁNÍ.

VE VRHU PŘEDPOKLÁDÁM HNĚDÁKY A HNĚDÉ BĚLOUŠE, VRH BUDE ZAČÍNAT "B" . VŠECHNA ŠTĚŇATA BUDOU S KUPÍROVANÝM PRUTEM, POKUD SI V REZERVACI NEŘEKNETE JINAK. OČKOVÁNÍ, TETOVÁNÍ, ČIPOVÁNÍ A ODČERVENÍ JE SAMOZŘEJMOSTÍ. 

POKUD MÁTE VÁŽNÝ ZÁJEM, REZERVUJTE SI ŠTĚŇÁTKO NEJLÉPE TELEFONICKY NA : +420 724 259 242. UPŘEDNOSTŇUJI ZÁJEMCE O ŠTĚŇÁTKA PRO VÝKON  A VYUŽITÍ V JAKÉKOLIV MYSLIVECKÉ PRAXI.
Květen 2022, dnes je 3. května a dopoledne jsem byl s Dellou na ultrazvuku. Tentokrát jsem si byl jistý jak dopadne výsledek, protože fena se chová zcela jinak, je znatelně přítulnější a již se jí začíná zvětšovat bříško. A skutečně, výsledek dopadl dobře, fena je březí. To znamená, že pokud máte zájem o štěňátka, tak pište nebo volejte.

Mladší Ela je po jarním svodu, který se konal v Olomouci. Má veškeré parametry standartu, tak jak se u ohaře očekává. Nyní se již pomalu začíná tvárnit v polních disciplínách no a 14.5. na ZV ve Vojnicích uvidíme, jak to spolu zvládneme. 

Duben 2022, čas letí a po zimě je tu již konečně jaro, příroda se probouzí. Obě moje feny začaly hárat. Nejprve starší Della a o týden později i mladší Ela. Jezevčík, ten se mohl zbláznit. Tento týden v neděli 3.4.2022 jsem byl nakrýt Dellu u pana Jana Šmikmátora. Kryl jsem jeho hnědákem Carem Javořice. Je to silný a zkušený pes, ke spojení došlo takřka okamžitě a oba byli svázáni cca 30 minut. Krytí jsme zopakovali ještě další den a stejně tak úspěšně. Hodně si od tohoto spojení slibuji, zejména to, že oba jsou využíváni hlavně pro výkonu práva myslivosti tzn. pro individuální lovy, společné hony, dohledávky a dosledy. Tedy jsou lovecky vedeni. Tím také naznačuji, že pokud vše ve vrhu dobře dopadne mohu potomstvem uspokojit jen ty chovatele kteří budou pokračovat ve výcviku v lovecké upotřebitelnosti. 

Mladší jedenácti měsíční Elu chystám na zkoušky vloh které jsou 14.5.2022. Protože zrovna hárá, tak má v hlavě trochu zmatek ale to přejde. Také ještě není ideální výška krytiny pro hledání v porostech no ale věřím, že to doženeme.

Další informace se dovíte zhruba kolem 3.5.2022 kdy nám již sono řekne jak je na tom Della s březostí a pak po 14.5.2022 jak dopadla Ela na ZV.


Leden 2022, .... loňský rok utekl jako voda a je tu již pomalu konec lovecké sezóny. Stejně jako v minulosti, byla i tato zrovna tak náročná jako ty předešlé. S Dellou jsme začali honem v bažantnici již 28.10.2021 a pak následovalo dalších 12 honů na bažanty jak v sousední  bažantnici, tak i v našem spolku. Dá se říci, že se ulovilo něco kolem 2.600 ks bažantí zvěře a na každém honu bylo v průměru 6 ohařů. V jednom okamžiku jsme s Dellou v rozsahu 5 dnů absolvovali 3 hony. To si opravdu mákla až na dno. Nyní jí dám již volno a budu netrpělivě očekávat kdy začne hárat. Chci jí ještě jednou nakrýt. Krycí list mám již vystaven a chtěl bych opět zkusit Cara Javořice. Tento pes je stejně jako Della využíván v bažantnici. 

No a co ta mladší Ela. Koncem ledna jí bude 8 měsíců. Dorostla již v pěknou slečnu a chci jí odvodit na vodítku ještě alespoň na jednom honě. Ať si zvyká na atmosféru, kodrcání startujících kohoutů, křik honců a množství výstřelů. Celý podzim jsem jí brával mezi bažanty a učil klid mezi pernatou. Pomalu mi začíná již vystavovat.  Závěrem mohu říci, že není lepšího pocitu, když vám vaši psi pracují a dělají jen radost.

Jistě napíšeme jak nakryjeme Dellu a jak se formuje Ela.

  

Září 2021 je tady, Della jak jsem předpokládal začala hárat ale krýt nyní na podzim nebudu, pokusíme se krýt až v příštím roce na jaře. Pokud bude vše v pořádku, mělo by to být v březnu a chtěl bych to opět zkusit u Cara Javořice. Jinak se stanice rozrostla o další mladou fenku Elu z Opočenské obory (více na "Naše feny"). Zatím nelze nic na této mladé fence hodnotit, je jí 3,5 měsíce, tak později snad již něco napíšeme. Jinak také dne 29.5.2021 proběhl v Olomouci na střelnici OMS jarní svod psů. Tohoto se zúčastnili také Atari a Albi po Delle (viz "Fotogalerie") a dne 10.7.2021 proběhla oblastní výstava v Náměšti na Hané, kde fenka Andy z Malé Červenky obdržela ocenění Res.CAC, což potěší.                                      Je před námi lovecká sezona, doba lovu spárkaté a drobné, společné hony, dohledávky a dosledy. Všem čtenářům těchto stránek přeji mnoho loveckých zážitků a radost z práce našich psů.

Duben 2021, tak příroda si s námi pohrála. Jak již jsem minule psal, začátkem dubna jsem byl s fenou na sonografu. Bohužel, veterinářka březost nepotvrdila. Je to škoda ale nic s tím nenadělám. Zvažuji náhradní krytí ale na druhou stranu fena bude pravděpodobně hárat v září a to je začátek lovecké sezony, hony na kachny a od listopadu pak maraton bažantích honů. Do září je času dost a pak uvidíme.

Březen 2021, vstup do tohoto roku se nesl ve znamení pandemických opatření. Tudíž ubylo i poplatkových honů v bažantnici. S Dellou jsme absolvovali již jen dva bažantí hony.        Oproti mému předpokladu začala Della hárat o něco později a jak jsem psal minule tak dne 4.3.2021 došlo k nakrytí hnědákem psem Car Javořice. Vše proběhlo naprosto hladce a nyní již budeme čekat na nové potomstvo. Bylo to již desáté Carovo krytí a podle vyjádření majitele a chovatele psa pana Jana Šmikmátora to byli vždy hnědáci, tak se necháme překvapit. Pes je typický silný dominantní samec, klidné povahy, dle majitele ostrý na škodnou a hlasitý u zvěře. Fena je velice pracovitá, neúnavná na celodenních náročných honech, vynikající vodařka. Máme se tedy na co těšit. Příští týden budeme preventivně očkovat proti herpes viru, začátkem dubna uděláme sonograf no a v květnu napíšeme, jak to všechno dopadlo. 

Prosinec 2020, v únoru jsem měl u Delly 5 štěňat, z toho 4 fenky a 1 pes. Po velikonocích již byla všechna štěňata rozebrána. Nyní již očekávám výsledky hodnocení ze svodů a od jejich nových majitelů. Na podzim již je Della v plném pracovním vytížení, ve středu a o sobotách to jsou lovy kachen, od listopadu pak bažantí hony v našem spolku a v sousední bažantnici. Prakticky každý týden jsme na jednom celodenním honu. Každý tento hon a obzvláště v bažantnici vyžaduje stoprocentní práci ohaře v klidu před pernatou, přinášení desítek kusů v každé leči, kvalitní postupování a pevné vystavení zvěře. Po lovu pak kvalitní dohledávku. Koncem roku očekávám, že začne hárat a po novém roku plánuji její druhé krytí. Ženicha jsem jí už vybral