Kronika CHS

Duben 2021, tak příroda si s námi pohrála. Jak již jsem minule psal, začátkem dubna jsem byl s fenou na sonografu. Bohužel, veterinářka březost nepotvrdila. Je to škoda ale nic s tím nenadělám. Zvažuji náhradní krytí ale na druhou stranu fena bude pravděpodobně hárat v září a to je začátek lovecké sezony, hony na kachny a od listopadu pak maraton bažantích honů. Do září je času dost a pak uvidíme.

Březen 2021, vstup do tohoto roku se nesl ve znamení pandemických opatření. Tudíž ubylo i poplatkových honů v bažantnici. S Dellou jsme absolvovali již jen dva bažantí hony.        Oproti mému předpokladu začala Della hárat o něco později a jak jsem psal minule tak dne 4.3.2021 došlo k nakrytí hnědákem psem Car Javořice. Vše proběhlo naprosto hladce a nyní již budeme čekat na nové potomstvo. Bylo to již desáté Carovo krytí a podle vyjádření majitele a chovatele psa pana Jana Šmikmátora to byli vždy hnědáci, tak se necháme překvapit. Pes je typický silný dominantní samec, klidné povahy, dle majitele ostrý na škodnou a hlasitý u zvěře. Fena je velice pracovitá, neúnavná na celodenních náročných honech, vynikající vodařka. Máme se tedy na co těšit. Příští týden budeme preventivně očkovat proti herpes viru, začátkem dubna uděláme sonograf no a v květnu napíšeme, jak to všechno dopadlo. 

  

Prosinec 2020, v únoru jsem měl u Delly 5 štěňat, z toho 4 fenky a 1 pes. Po velikonocích již byla všechna štěňata rozebrána. Nyní již očekávám výsledky hodnocení ze svodů a od jejich nových majitelů. Na podzim již je Della v plném pracovním vytížení, ve středu a o sobotách to jsou lovy kachen, od listopadu pak bažantí hony v našem spolku a v sousední bažantnici. Prakticky každý týden jsme na jednom celodenním honu. Každý tento hon a obzvláště v bažantnici vyžaduje stoprocentní práci ohaře v klidu před pernatou, přinášení desítek kusů v každé leči, kvalitní postupování a pevné vystavení zvěře. Po lovu pak kvalitní dohledávku. Koncem roku očekávám, že začne hárat a po novém roku plánuji její druhé krytí. Ženicha jsem jí už vybral